Czym jest marketing SMS i jak go skutecznie prowadzić?

SMS

W dzisiejszych czasach każda droga dotarcia do klienta jest na wagę złota. Komunikujemy się z nim za pośrednictwem social mediów, mailingu, handlu bezpośredniego czy też poprzez wiadomości sms. Każda ze ścieżek wyróżnia się indywidualnymi cechami, które mają swoje zalety i wady. W dzisiejszym artykule wyjaśnię, czym jest sms marketing, do czego może on służyć, jakie ma zalety, a także jak to robić w sposób legalny. Zapraszam do lektury.

Co to jest marketing SMS?

Jak zapewne wiesz, SMS jest to krótka wiadomość tekstowa, którą możemy wysyłać na telefon komórkowy do określonego odbiorcy. Zatem marketing SMS, jest to proces wysyłania wiadomości tekstowych do klientów w celu komunikacji oraz interakcji z nimi w sposób indywidualny, oraz bardziej bezpośredni. Za jego pośrednictwem możemy wysłać wiadomości w formie SMS, MMS czy VMS. Jest to forma kanału, w której masz pełną kontrolę co do udostępnianej treści.

 

Za pomocą wiadomości SMS, możemy wysłać do klienta:

 

  • informacje o nowościach,
  • wiadomości powitalne (przy zakładaniu, chociażby karty klienta),
  • powiadomienia dotyczące konta lub usługi,
  • przypomnienie o płatnościach,
  • aktualizacje dotyczące marki,
  • nowe promocje,
  • informacje o wszelkich prowadzonych kampaniach,
  • ankiety badające opinię klienta (przykładowo czy jest zadowolony z jakości obsługi, usług lub produktów),
  • powiadomienia o dostępności produktów,
  • informacje dotyczące konfiguracji konta.

Jak działa SMS marketing?

W zasadzie komunikacja SMS działa w zbliżony sposób do mailingu, o którym pisałam już jakiś czas temu na swoim blogu. Tworząc własną bazę odbiorców, dzięki wiadomościom SMS jesteśmy w stanie wysyłać wiadomości o treści edukacyjnej, sprzedażowej lub informacyjnej.

 

My, jako nadawca mamy pełną możliwość i kontrolę w ustaleniu do kogo chcemy wysyłać treści, o jakiej porze, jaka może być treść SMS-a, a nawet jaka liczba wysłanych wiadomości znajdzie się w skrzynce odbiorcy.

 

Należy pamiętać jednak o najważniejszym aspekcie prawnym – podobnie jak w przypadku kampanii e-mailowych, abonament musi wyrazić uprzednią zgodę na przesyłanie treści marketingowych. Mówi o tym Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną:

 

Art. 10. 1. Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.

 

a także Ustawa Prawa Telekomunikacyjnego:

 

Art. 172 1. Zakazane jest używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę.

Jak stworzyć bazę odbiorców do kampanii SMS?

Mając własną bazę kontaktów, jesteśmy w stanie stworzyć skuteczną i bezpośrednią formę komunikacji. Dzięki kampanii SMS możemy docierać do osób, które będą szczególnie zainteresowane naszymi usługami lub produktami.

 

Newsletter SMS

 

Działa na podobnej zasadzie jak newsletter mailowy. Możesz zamieścić formularz na stronie www lub sklepie internetowym, gdzie potencjalnie zainteresowana osoba może wpisać się na listę, otrzymując w zamian korzyści (rabaty, promocje, indywidualne kody rabatowe, informacje o nowościach).

 

Konto na sklepie internetowym 

 

Możemy udostępnić możliwość klientowi, aby podał on swój numer kontaktowy do otrzymywania nie tylko treści związanych z jego zakupem (status realizacji zamówienia czy możliwość śledzenia wysyłki), ale również do pozyskiwania informacji o dostępności danego towaru lub kodzie rabatowym w zamian za dokonany zakup. Oczywiście drugi wariant wymaga uprzedniej zgody klienta na wysyłanie treści reklamowych. W tym celu można zamieścić dodatkową rubrykę z możliwością zaznaczenia zgody na przetwarzanie w celach promocyjnych.

 

Program lojalnościowy

 

Coraz częściej klienci decydują się na zapis do programów lojalnościowych, w zamian za otrzymywanie benefitów.  Stworzenie samodzielnych kampanii SMS pozwala na szerokie spektrum działania. Podczas masowej wysyłki SMS, możemy na bieżąco informować klientów o zdobytych punktach w programie,  a w związku z tym o indywidualnych promocjach dla klubowiczów.

 

Umowa o świadczenie usług

 

Przedstawiając klientowi naszą ofertę, warto wspomnieć o możliwości zapisu do grona odbiorców, uzyskujących pierwszeństwo do informacji o produkcie, usługach, promocjach czy kampaniach reklamowych skierowanych do nich. Dodatkowo można przedstawić możliwość zniżki na wybraną usługę, za zapis do bazy danych.

Korzyści z SMS Marketingu

 

Istnieje szereg korzyści, które wynikają z przeprowadzonych skutecznych kampanii SMS. Dotyczy to, chociażby aspektów wysokiego otwarcia przy niskich kosztach dla przedsiębiorstwa, możliwość stworzenia łatwego contentu czy budowania bezpośredniej relacji z odbiorcą. 

 

Wysoki open rate

 

Według badania Nielsen Polska, szacuje się, że 93 z 100 osób odczytuje każdą wiadomość SMS, ze swojej skrzynki kontaktowej. Można wysnuć tezę, że wynika to z tego, że stosunkowo często posiadamy telefon przy sobie, a także na bieżąco kontaktujemy się z bliskimi osobami poprzez krótkie wiadomości SMS-owe.

 

Łatwość contentu

 

Tworząc bogaty w słowa content, wiemy, ile przy tym jest pracy i wysiłku. Podczas kampanii SMS marketingowej, wystarczy kilka słów lub zdań, aby przygotować ciekawą treść dla odbiorcy. Dodatkowo można urozmaicić wiadomość, poprzez zastosowanie emotikonów.

 

Ekonomiczność

 

Jednostkowy koszt przy wysyłce kampanii SMS jest stosunkowo niewielki w porównaniu do innych  kanałów dotarcia do klienta. Jest to ciekawe rozwiązanie dla firm, które na start posiadają niewielki budżet, ale chcą rozpocząć skuteczne budowanie relacji poprzez kampanie marketing SMS.

 

Automatyzacja kampanii

 

Dzięki wcześniej przygotowanej strategii komunikacji możemy zdecydować czy nasze wiadomości będą jednokierunkowe, czyli będziemy wysyłać wyłącznie treści bez konieczności odpowiedzi ze strony odbiorcy, czy chcemy, aby były dwukierunkowe – z interakcją ze strony klienta. Bazując tutaj na konkretnych odpowiedziach lub zachowaniach odbiorców, możemy przygotować automatyczny proces wysyłkowy SMS-ów. Dodatkowo w przyszłości możemy wyłapać te kontakty, które czynnie brały udział (np. w konkursie SMS).

3 sprawdzone sposoby na skuteczny marketing SMS

Wiedząc już, czym jest sms marketing, jakie posiada zalety, a także, w jaki sposób możemy pozyskiwać kontakty do wysyłki wiadomości sms – możemy zacząć przygotowywać strategię.

 

Zawsze wyraźnie informuj o możliwości rezygnacji

 

W artykule wielokrotnie podkreślałam, że aspekt prawny i możliwość wyboru są niezwykle ważne. Klienci muszą wiedzieć, że w każdym momencie mogą zrezygnować z możliwości subskrypcji SMS, usuwając zgodę i numer telefonu z Twojej bazy odbiorców.

Pozwala to na pełną legalność i transparentność w działaniach marketingowych.

 

Przedstaw się i przesyłaj wartościowy content

 

Nigdy nie zapominaj o informacji kim jesteś, po co właściwie kontaktujesz się z odbiorcą i co wysyłka SMS daje klientom. Druga strona zawsze powinna wiedzieć, jaka marka jest po drugiej stronie. Dodatkowo za pomocą kampanii SMS, wysyłaj treści, które będą krótkie i kluczowe dla klienta.

 

Krótkość, zwięzłość i prosty język są prostą drogą do budowania skuteczności kampanii.

 

Nie spamuj

 

Określ ilość sms-ów, jakie chcesz wysyłać do klientów. Ustal harmonogram wszelkich publikacji  i nie zapominaj, że druga strona niekoniecznie chce być zalewana mnóstwem ilości reklam i bezużytecznych informacji.

Dodatkowo pamiętaj, aby ustalić odpowiednią porę dnia, aby wysłać klientom wiadomości. Nie może to być środek nocy, czy wczesny poranek. Optymalna pora to taka, w której druga strona jest już na nogach. Jeśli promujesz swoje usługi, które działają w standardowych godzinach 8:00-18:00, wyślij wiadomość o godzinie 10:00. Z kolei, jeśli działasz w segmencie eventowym, który odbywa się późną porą w weekend, możesz pokusić się o wiadomość w piątek po południu.

Liczba otwarć wiadomości SMS znacząco wzrośnie.

Podsumowanie

Jak widzisz, skuteczność kampanii marketingowych jest zróżnicowana w zależności od ich rodzaju. Kampania SMS marketingowa pozwala na dotarcie do klientów w sposób szybki i bezpośredni, przy relatywnie niskim koszcie. Za pomocą SMS-ów możemy budować relację i lojalność u odbiorców marki. Jeśli potrzebujesz strategii dostosowanej do swojego przedsiębiorstwa, która będzie realizowała postawione przez Ciebie cele – zapraszam do kontaktu.

Jeśli chcesz przedyskutować , w jaki sposób można wdrożyć powyższe wskazówki konkretnie w Twoim biznesie, umów się na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację.